Aktuálne info

AKTUÁLNA SITUÁCIA COVID-19

 

Vážení klienti,

 

v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami slovenskej vlády, ako aj iných krajín, sa snažíme o čo najrýchlejšie riešenie vašich požiadaviek, otázok. Zásadne neodporúčame rušiť cestu jednostranne s úhradou stornopoplatku. Jednotlivé cestovné kancelárie, ktoré zastupujeme, sa snažia nájsť klientsky výhodné riešenia.

Rovnako Vás chceme informovať, že zahraničné cestovné kancelárie nie sú pri podnikaní nijako viazané slovenským zákonom 170/2018 o zájazdoch, rovnako sa na zmluvné vzťahy s nimi nevzťahujú pokyny a informácie Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI). SOI nie je pre tieto zmluvné vzťahy ani orgánom dozoru.

Žiadame vás preto o trpezlivosť a zhovievavosť, sme na vašej strane a pracujeme na dobrých riešeniach. Kontaktujeme vás jednotlivo tak, ako dostávame pokyny cestovných kancelárií pre jednotlivé rezervácie.

 

Ďakujeme za pochopenie
STAHL REISEN team

 


 

Grécko:

Pri pobytoch v Grécku je od 01.01.2018 na základe vládneho nariadenia učtovaná turistická daň v závislosti od triedy ubytovania nasledovne:

Pre hotely triedy 1* a 2* - 0,50 EUR za izbu a noc
Pre hotely triedy 3*- 1,50 EUR za izbu a noc
Pre hotely triedy 4* - 3 EUR za izbu a noc
Pre hotely triedy 5* - 4 EUR za izbu a noc

 

Turistická daň sa uhrádza priamo na mieste v ubytovacom zariadení a teda nie je zahrnutá v cene Vášho zájazdu.


Technické vybavenie letísk Sliač (SLD) a Poprad-Tatry (TAT) neumožňuje v sezóne 2018 spracovanie osobných údajov cestujúcich (APIS) - národnosť, číslo pasu, platnosť pasu pracovníkmi check-in pred odletom. Tieto údaje preto nad rámec bežnej zmluvy o obstaraní zájazdu musíme leteckým prepravcom od vás sprostredkovať my. Rozsah sprostredkovávaných osobných údajov sa preto pre letiská SLD a TAT mení. Ďakujeme za pochopenie. (31/05/2018)

 


Praktická cestovateľská aplikácia, ktorú pripravilo Ministerstvo zahraničných vecí SR  - SVETOBEŽKA Odporúčame nainštalovať a pred cestou sa registrovať.

- pre používateľov Android
- pre používateľov iOS  

 


Dovolenkové suveníry

Ako si nepokaziť dobrý pocit pri návrate z dovolenky? Treba sa vyhnúť nepríjemnostiam na letisku pri vybaľovaní exotických suvenírov.

Skôr ako odídete na dovolenku, je dobré naštudovať si, čo podlieha ochrane medzinárodného dohovoru CITES. V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi rastlín a živočíchov úplne zakázaný a viac ako 30-tisíc je pod dohľadom colníkov podľa medzinárodného dohovoru CITES. Nie je vždy ľahké zistiť, ktoré suveníry si môžete kúpiť, preto upozorňujeme na podmienky pri tých najbežnejších:

Živé zvieratá - napr. papagáje, opice, hady, korytnačky alebo chameleóny možno nájsť v rôznych obchodoch pre turistov. Radšej si dvakrát premyslite či si domov doveziete živé zviera. Na ich dovoz potrebujete povolenia z krajiny vývozu aj dovozu. Povolenia sa vydávajú len v prípade, ak bol živočích legálne nadobudnutý.

Slonovina - obchod so slonovinou je prísne regulovaný a legálny len z niektorých krajín vývozu. Na trhu sa stále objavujú výrobky z nej, či už sú to sošky, šperky, alebo rukoväte tradičných japonských pečatidiel. Predovšetkým v Ázii a Afrike sa nenechajte nalákať na takéto suveníry – na ich dovoz potrebujete špeciálne povolenia.

Kožušiny - obchod s kožou a produktmi väčšiny druhov mačkovitých šeliem ako napr. jaguár, leopard a tiger je bez povolení zakázaný. Nekupujte preto kožušiny, kabelky alebo kabáty vyrobené z týchto druhov.

Výrobky z morských korytnačiek - všetky morské korytnačky sú chránené dohovorom CITES. Buďte preto opatrní pri kúpe korytnačích pancierov, celých vypreparovaných zvierat alebo náhrdelníkov, náramkov, hrebeňov, rámov na okuliare či inej bižutérie vyrobenej z pancierov morských korytnačiek. S takýmito výrobkami sa môžete stretnúť napr. na plážach juhovýchodnej Ázie.

Koža z plazov - aj mnohé druhy plazov, napr. krokodílov, leguánov, varanov či hadov sú chránené dohovorom CITES. Pod kontrolu spadajú aj výrobky vyrobené z kože týchto plazov, napr. topánky, kabelky, opasky, peňaženky alebo remienky na hodinky.

Orchidey a kaktusy - pod ochranu dohovoru CITES patria aj všetky voľne rastúce orchidey a kaktusy, ale aj cykasy a iné atraktívne tropické rastliny. Ak túžite po týchto rastlinách, overte si, či boli legálne nadobudnuté, alebo si radšej kúpte umelo vypestované.

Koraly - koralové útesy predstavujú veľmi zraniteľný ekosystém, od ktorého závisí existencia veľkého množstva morských druhov. Väčšina koralov je však dnes ohrozená aj preto, že sú vo veľkom používané na výrobu ozdôb a šperkov. Mnohé krajiny už zakázali ich zber, predaj a vývoz z voľnej prírody.

Tradičná čínska medicína - výrobky tradičnej čínskej medicíny môžu obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ako je napr. tiger, nosorožec, kobra, ženšeň. Keďže dohovor CITES zahŕňa aj ochranu častí exemplárov, vzťahuje sa aj na výrobky, ktoré ich obsahujú.

Čo si teda z dovolenky môžete doviezť bez potreby špeciálnych povolení?

Podľa platnej legislatívy si bez povolení môžete z tretích krajín doviezť v osobnej batožine:

  • kaviár jeseterotvarých rýb (Acipenseriformes spp.) v maximálnom množstve do 125 g na osobu v prepravných obaloch označených v súlade s legislatívou;
  • dažďové palice vyrobené z kaktusov čeľade opunciovitých (Cactaceae spp.) v maximálnom množstve 3 na osobu;
  • ulity krídlatca veľkého (Strombus gigas) v maximálnom množstve 3 na osobu;
  • morské koníky (Hippocampus spp.) v maximálnom množstve 4 mŕtve exempláre na osobu;
  • lastúry druhov čeľade Tridacnidae spp. v maximálnom množstve 3 exempláre na osobu s celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 3 kg, keď exemplárom môže byť jedna neporušená ulita alebo dve spárované polovice.

Zdroj: financnasprava.sk 


Zakupili ste si zájazd, pobyt s TUI? Ak áno, odporúčame stiahnuť do mobilu aplikáciu meineTUI.

Do aplikácie zadáte svoje TUI meine TUIrezervačné číslo a budete mať bk dispozícii všetky doklady, praktické informácie, tipy na výlety, aktuálne počasie a všeličo iné: 

Link na plikáciu pre iOS a Android: https://www.meine-tui.de/app